کارلواربا

اساس شناسایی با فهلینگ B

فهلینگ A

فهلینگ B محلولی معرف برای انجام تست فهلینگ است که در این متن به بررسی این آزمایش و برخی نکات مهم در مورد آن می پردازیم.

اساس شناسایی با فهلینگ B

تست فهلینگ B و A اولین بار توسط شیمیدان آلمانی Hermann von Fehling در سال 1849 کشف شد. این تست محبوب برای تشخیص قندهای کاهنده و قندهای غیر کاهنده استفاده می شود. این آزمایش همچنین می تواند بین گروه های عاملی کتون و کربوهیدرات های محلول در آب تمایز ایجاد کند. مخلوطی از محلول ها در آزمایش Fehling استفاده می شود که به عنوان محلول Fehling شناخته می شود. این محلول ها معمولا در آزمایشگاه ها به صورت تازه تهیه می شوند. این محلول Fehling مخلوطی از دو محلول مختلف به نام های فهلینگ A و فهلینگ B است.

فهلینگ A حاوی سولفات مس (II) است که آبی رنگ می باشد. در حالی که فهلینگ B یک مایع شفاف حاوی تارتارات سدیم پتاسیم (نمک روشل) و ماده قلیایی قوی، معمولاً هیدروکسید سدیم است. این دو محلول به طور جداگانه در طول آزمایش تهیه می شوند.

در طول آزمایش، محلول های فهلینگ A و فهلینگ B در حجم های مساوی با هم مخلوط می شوند تا محلول Fehling نهایی که به رنگ آبی تیره است، آماده شود. آبی تیره همان کمپلکس بی (تارتارات) Cu2+ است. تترا آنیون های تارتارات به عنوان یک عامل کیلیت در محلول به انجام تست کمک می کنند.

هدف از انجام آزمون با فهلینگ B و A

هدف از انجام آزمون با فهلینگ B و A می تواند شامل موارد ذیل باشد:

 • برای تشخیص وجود گروه های عاملی کتون و کربوهیدرات های محلول در آب،
 • برای تمایز بین تشخیص قندهای کاهنده و قندهای غیر احیا کننده.

اساس شناسایی با فهلینگ B

اصل آزمون Fehling

گروه های کربونیل آزاد (آلدهید یا کتون) کربوهیدرات ها به عنوان قندهای کاهنده عمل می کنند. محلول Fehling، به رنگ آبی تیره، شامل سولفات مس مخلوط با تارتارات سدیم پتاسیم و قلیایی قوی، معمولاً هیدروکسید سدیم است. هنگامی که حرارت به مخلوط نمونه و محلول Fehling اعمال می شود، کمپلکس bistararocuprate (II) آلدوزها را به اسیدهای آلدونیک مربوطه اکسید می کند. در طی این فرآیند، یون‌های مس (II) کمپلکس به یک رسوب نامحلول زرد یا قرمز یا یون‌های اکسید مس (I) (Cu2O) تبدیل می‌شوند.

از سوی دیگر، کتون ها برای تولید زنجیره های اسیدی کوتاه تری اکسید می شوند. در اثر واکنش سولفات مس و هیدروکسید سدیم، می توان یک Cu(OH)2 نامحلول تشکیل داد که توسط یون های تارتارات جلوگیری می شود و یک کمپلکس بی استارارو کوپرات (II) تشکیل می دهد. این کمپلکس به آرامی یون های مس را برای احیا آزاد می کند و در نتیجه از تشکیل اکسید مس سیاه جلوگیری می شود. اگر حرارت به محلول Fehling بدون قند احیا کننده اعمال شود، ممکن است رسوب اکسید مس سیاه رنگ ایجاد گردد.

اساس شناسایی با فهلینگ B

روش انجام آزمایش با شناساگر فهلینگ B و A

برای انجام آزمایش با شناساگر فهلینگ B و A مراحلی به شرح زیر را طی کنید:

 • یک لوله آزمایش تمیز و خشک بردارید و 1 میلی لیتر از یک نمونه خاص را داخل آن بریزید. غلظت نمونه باید 5% (w/v) باشد.
 • 2 میلی لیتر آب مقطر به صورت کنترل شده به لوله آزمایش اول وارد می شود.
 • سپس 2-3 قطره از معرف Fehling را به این دو لوله آزمایش اضافه کنید و با استفاده از ورتکس خوب مخلوط کنید.
 • لوله ها را به مدت 1-2 دقیقه در حمام آب قرار دهید.
 • تغییرات رنگ را در لوله های آزمایش مشاهده کنید.
 • به ظاهر رنگی که در لوله های آزمایش دیده می شود توجه کنید.

اساس شناسایی با فهلینگ B

نتیجه انجام آزمایش با شناساگر فهلینگ B و A

نتیجه مثبت: ظهور رسوب قهوه ای مایل به قرمز در لوله های آزمایش نشان دهنده وجود قندهای احیا کننده است.

نتیجه منفی: عدم وجود رسوب مایل به قرمز یا ظاهر شدن رنگ آبی تیره نشان دهنده نتیجه منفی و کمبود قندهای کاهنده است.

کاربرد آزمون Fehling

آزمایش با شناساگر فهلینگ B و A در موارد زیر به کار گرفته می شود:

 • قندهای کتون به غیر از آلفا هیدروکسی کتون به این آزمایش واکنش نشان نمی دهند. از این رو آزمایش با شناساگر فهلینگ B و A برای تشخیص وجود آلدهیدها و کتون ها در کربوهیدرات ها استفاده می شود.
 • آزمایش Fehling را می توان برای غربالگری گلوکز در ادرار و در نتیجه تشخیص دیابت استفاده کرد.
 • کاربرد دیگر اندازه گیری میزان قند کاهنده با تجزیه نشاسته برای تبدیل آن به شربت گلوکز و مالتودکسترین است و در نتیجه معادل دکستروز (DE) قند نشاسته به دست می آید.

محدودیت های آزمون Fehling

با این حال آزمایش تشخیصی با معرف فهلینگ B و A محدودیت هایی به شرح زیر را نیز دارد:

 • تست Fehling نمی تواند آلدئیدهای معطر را تشخیص دهد.
 • این واکنش تنها در حضور یک محیط قلیایی رخ می دهد. اگر مخلوط اسیدی باشد، یون های مس (II) تثبیت شده و به راحتی اکسید نمی شوند. در این حالت واکنش شکست خواهد خورد. الکل ها و آلدئیدها نیز نتایج مثبتی به دست می دهند زیرا می توانند گروه احیا کننده مشابهی را نشان دهند.
 • فهلینگ B و A بایستی در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد و در ظرف در بسته و دور از نور شدید نگهداری شوند.
 • پس از باز شدن، محصول باید به درستی در یک منطقه خشک و دارای تهویه محافظت شده از دماهای شدید و منابع اشتعال نگهداری شود. پس از استفاده درب ظرف را محکم ببندید.

کارآمد طب

قیمت فهلینگ B

قیمت فهلینگ B بسته به برند شرکت تولید کننده، گرید محصول و … متفاوت است. منظور از گرید در خرید و فروش مواد شیمیایی همان درجه یا درصد خلوص ماده است. هر چه درصد خلوص مواد شیمیایی بالاتر باشد، گرید آنها نیز بالاتر و قیمت محصول افزایش می یابد. به عنوان مثال در آزمایشگاه های تحقیقاتی که نتیجه آزمایش بایستی با دقت بالا مشخص شده و صحت کافی را داشته باشد، از گرید آنالیتیکال هر ماده شیمیایی استفاده می کنند.

از آنجایی که فرآیند تخلیص تا گریدهای بالا فرآیندی هزینه بر است، قیمت نهایی محصولات دارای درجه خلوص بالا نیز بیشتر از مواد دارای درجه خلوص پایین همچون مواد شیمیایی صنعتی می باشد. برای دریافت اطلاعات و اطلاع از قیمت محلول های فهلینگ بهتر است درست پیش از خرید اقدام کنید. چرا که مواد شیمیایی موادی تحت تاثیر نوسانات قیمت های جهانی هستند.

"*" indicates required fields

خرید فهلینگ B

خرید فهلینگ B را می توانید از مجموعه کارآمد طب به عنوان یکی از برترین مراکز ارائه کننده مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی به صورت تضمینی انجام دهید. ما این محصول را با برند مطرح کارلواربا به خریداران عرضه می کنیم. علاوه بر ثبت سفارش خرید می توانید برای دریافت پاسخ پرسش های خود پیش از خرید نیز با کارشناسان کادر پشتیبانی ما تماس بگیرید. خرید ایمن و تضمین شده مواد شیمیایی چون فهلینگ B برای پژوهشگران اهمیت ویژه ای دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *