محیط کشت کروم آگاربرای نخستین بار در سال 1979 توسط دکتر Alain Rambach، زیست‌شناس و بیوشیمی دان انستیتو پاستور فرانسه اختراع شد و در سال 1989 این زیست‌شناس روش کروموژنیک کشت و تشخیص سالمونلا را نیز اختراع کرد.

در جهت ارائه خدمات بیشتر و بهبود صنعت آزمایشگاهی در ایران، شرکت کارآمد طب با افتخار به عنوان نماینده رسمی برند معتبر و مطرح کروم آگار در این کشور انتخاب شده است. کروم آگار یکی از شرکت‌های پیشرو و با سابقه در تولید تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت عالی است که در زمینه ارائه راه‌حل‌های نوآورانه و متنوع به صنعت آزمایشگاهی مشغول به فعالیت است.

با داشتن نمایندگی رسمی برند کروم آگار، شرکت کارآمد طب قادر به ارائه بهترین و جدیدترین محصولات این شرکت به مشتریان خود می‌باشد. کروم آگار به عنوان یکی از پیشروان در زمینه تولید تجهیزات آزمایشگاهی، محصولاتی از جمله اسپکتروفتومترها، کلرومترها، سنتریفیوژ‌ها، سرمتری‌ها و دستگاه‌های خودکار آزمایشگاهی ارائه می‌دهد که تمامی این محصولات با بالاترین استانداردهای کیفیتی ساخته می‌شوند.

نمایندگی کروم آگار توسط شرکت کارآمد طب، فرصتی عالی برای مشتریان در حوزه آزمایشگاهی است تا با اعتماد به کیفیت و عملکرد مطلوب محصولات، نیازهای خود را در این زمینه به بهترین نحو تأمین کنند. این همکاری نشان از تعهد و تمرکز شرکت کارآمد طب بر ارائه بهترین و جدیدترین فناوری‌های آزمایشگاهی به مشتریان ایران دارد.

لیست محصولات کروم آگار

كروم آگار اي سي سيكروم آگار باسيلوس سرئوس بيس
كروم آگار اي كوليكروم آگار O157
كروم آگار سالمونلا پلاس بيسكروم آگار ليستريا بيس
كروم آگار كليفرم آگار ISO-9308-1كروم آگار كلاستريديوم پرفريجنس
كروم آگار استاف اورئوسكروم آگار اورينتيشن
كروم آگار سودوموناسكروم آگار O157
كروم آگار آكواكروم اي كوليكروم آگار ويبريو

تاریخچه کروم آگار

این شیوه از سال 1979 استفاده می‌شود و محیط کشت کروم آگار اولین محیط کشت کروموژنیک برای تشخیص E. coli می‌باشد که از تمایز به‌وسیله رنگ استفاده می‌شود و از مولکول‌های محلول بی‌رنگ استفاده می‌کند که به‌عنوان کروموژن نیز شناخته می‌شوند. آن‌ها حاوی یک سوبسترا هستند که فعالیت آنزیمی خاص و یک کروموفور را هدف قرار می‌دهد. هنگامی‌که یک آنزیم در ارگانیسم هدف، ترکیب کروموژنیک بی‌رنگ را می‌شکافد، کروموفور می‌تواند آزاد شود.

کروموفور واکنش نداده رنگ خاصی دارد و به دلیل حلالیت کم رسوب درست می‌کند. در شرایط نوری معمولی، اثر بسیار واضح است و به‌راحتی با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده است. این روش به کلنی‌های میکروارگانیسم‌های خاص اجازه می‌دهد تا بلافاصله بارنگ آن‌ها شناسایی شوند. کروم آگار بسیاری از موارد مثبت کاذب را حذف می‌کند و به تکنسین‌های آزمایشگاه اجازه می‌دهد بر روی نمونه‌های آلوده تمرکز کنند.

با گذشت 30 سال پس از تأسیس، کروم آگار حدود 20 نوع محیط کروموژنیک برای جداسازی پاتوژن های مختلف تولید می‌کند.

امروزه، کروم آگار وسیع‌ترین طیف محیط‌های کشت کروموژنیک کم‌آب موجود را عرضه می‌کند که کاربردهایی در باکتری‌شناسی بالینی، کنترل کیفیت میکروبیولوژی صنعتی برای صنایع غذایی و آشامیدنی، آزمایش آب و میکروبیولوژی دامپزشکی… از جمله زمینه‌های دیگر را پوشش می‌دهد.

این رسانه‌ها امکان تشخیص سریع‌تر و ساده‌تر پاتوژن‌های کلیدی بالینی و غذایی از جمله سالمونلا، استاف اورئوس، کاندیدا آلبیکنس، O157 E. coli، گروه B Strep، E. coli، Listeria، Vibrio، Pseudomonas و C. perfringens را می‌دهند.

نقاط قوت تیم کروم آگار

40 سال تجربه، تخصص و دانش

کروم آگار یک پیشگام و متخصص در فناوری رسانه‌های کشت کروموژنیک است، بیش از 40 سال است که در حال بررسی کاربردهای میکروبی بالینی و صنعتی است.

نوآوری و تحقیق

کروم آگار با بیش از 30٪ از منابع انسانی خود در تحقیقات کاملاً متعهد به تحقیق است. فرآیند تحقیق و توسعه یا به طور دقیق تر چرخه تحقیق و توسعه، اغلب با تولید ایده ها و فرضیه ها آغاز می شود و به دنبال آن تحقیق و کشف راه های مختلف برای ارائه آن محصول یا خدمات انجام می شود و سپس وارد فاز توسعه طراحی می شود.

سپس به گفته گروه تحقیق و توسعه، زمانی که تحویل این چرخه به سطح رقابتی رسید، آزمایش‌های نهایی برای ارزیابی مقبولیت این محصولات و خدمات، نتایج روش‌ها و فرآیندهای تولید آنها انجام می‌شود. (سطح قابلیت اطمینان نیز برای حفظ این نسبت در برابر سایر رقبا)، پس از آن که آن محصول یا خدمات خاص برای توسعه و عرضه در بازار به دنبال همان فرآیندی که آزمون را پشت سر گذاشت، آماده شد.

شناخت جهانی و شبکه توزیع بین المللی

کروم اگار در جامعه میکروبیولوژی به دلیل نوآوری خود شناخته شده است، در همین حال، دانشمندان مشهور بین المللی عملکرد رسانه های تیم کروم آگار رازیر نظر دارند.

کروم آگار یک شرکت تجاری پررونق است که محصولات خود را به خوبی از طریق شبکه توزیع خود در سراسر جهان توزیع می کند.

گواهینامه ISO 13485

 • به عنوان تضمین استانداردهای بالای خود، کروم اگار دارای گواهی ISO 13485 است.
 • از طریق این گواهی، کروم اگار استانداردهای کیفیت دقیقی را برای محصولات درگیر در فرآیندهای پزشکی رعایت می کند.
 • تعهد کروم اگار به کنترل کیفیت، فرآیندهای شرکت را با در نظر گرفتن رضایت کامل مشتری بهبود می یابد

اصول اساسی و هدف ISO 13485 چیست؟

استفاده از استاندارد ISO 13485 مبنای عملی را برای سازندگان تجهیزات پزشکی فراهم می کند تا از دستورالعمل تجهیزات پزشکی MDD اتحادیه اروپا، مقررات تجهیزات پزشکی MDR اتحادیه اروپا، و کیفیت تجهیزات پزشکی را نشان دهند.

به منظور پیاده سازی ISO 13485 در ارائه پشتیبانی اداری و شناسایی نیازهای مشتری برای یک سیستم مدیریت کیفیت QMS یا سیستم مدیریت کیفیت، باید شروع به تدوین اسنادی مانند سیاست های کیفیت، اهداف کیفیت و دستورالعمل های کیفیت کنند. این عناصر با هم هدف کلی و اجرای سیستم مدیریت کیفیت ISO 13485 را تعریف می کنند

مقررات اتحادیه اروپا

تمام محصولات کروم آگار طراحی شده برای کاربردهای بالینی دارای علامت CE هستند که بالاترین استانداردهای کیفیت ممکن را برای فرآیندهای تولید و همچنین اطلاعات یکنواخت محصول (برای برچسب ها و اسناد فنی) تضمین می کند.

ماموریت کروم آگار

ماموریت کروم آگار یافتن راه‌حل‌های تشخیصی برای چالش‌های کنترل عفونت امروزی، مانند عفونت‌های ناشی از باکتری‌های بسیار مقاوم است.

قبل از بحث در مورد محیط کروم آگار و محیط کشت کروم آگار بهتر است اطلاعاتی در مورد محیط کشت‌های مختلف را داشته باشیم تا مزیت‌های محیط کشت کروم آگار را بهتر درک کنیم.

محیط های کشت بر اساس پایداری و شرایط فیزیکی به سه دسته اصلی جامد، نیمه جامد و مایع تقسیم می شوند که برای کاربردهای خاصی مانند شناسایی و تشخیص میکروارگانیسم ها، کنترل تغییر سویه ها در رشد، متوسط، کنترل حرکت میکروارگانیسم ها و تست های بیوشیمیایی مورد استفاده در آزمایشگاه های تشخیصی و تحقیقاتی کاربرد دارد.

محیط کشت جامد

از محیط های کشت جامد برای شناسایی و تشخیص بسیاری از باکتری ها و پاتوژن ها استفاده می شود. علاوه بر این، از این نوع محیط برای مشاهده و ارزیابی ظاهر کلنی های باکتریایی و ارزیابی تغییرات حین کشت استفاده می شود. این نوع محیط معمولاً حاوی 1 تا 2 درصد آگار است و عمدتاً در ظروف پتری دیش تهیه می شود. همچنین برای کشت عمیق در داخل لوله های آزمایش استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به نوترینت آگار و بلاد آگار اشاره کرد.

محیط‌های کشت نیمه جامد: محیط نیمه جامد با افزودن 0.2٪ تا 0.5٪ آگار به محیط مایع تهیه می‌شود و عمدتاً به‌عنوان محیط انتقال و بررسی تحرک سویه استفاده می‌شود. مثلاً «کری بلر» یکی از محیط‌های نیمه جامد است.

محیط کشت مایع

آگار به محیط کشت مایع اضافه نمی‌شود و در تهیه محیط‌های غنی‌شده و در انجام آزمایشات بیوشیمیایی استفاده می‌شود. سرعت رشد باکتری‌ها در این نوع محیط رشد با بررسی کدورت محلول قابل‌مشاهده است. بامطالعه  مواردی که در بالا بیان‌شده است شما بیشتر با کارکردهای کروم آگار آشنا می‌شوید.

چه نوع محیط‌های کشت در آزمایشگاه بیشتر رایج است؟

رشد سلولی؛ رشد ارگانیسم‌های خاص؛ تمایز بین سلول‌های مختلف؛ آن‌ها بر اساس استفاده از آن‌ها در آزمایشگاه به دسته‌های مختلفی ازجمله انتقال نمونه و پیشگیری از آلودگی و همچنین نگهداری طولانی‌مدت بافت طبقه‌بندی می‌شوند.

محیط پایه: برای رشد باکتری‌هایی که نیاز به محیط خاصی ندارند استفاده می‌شود.

محیط غنی‌شده: این نوع محیط مانند Blood Agar معمولاً با خون یا سرم غنی‌شده است و برای رشد و تکثیر برخی میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود. استرپتوکوک در این نوع محیط رشد می‌کند.

محیط‌های انتخابی: این نوع محیط رشد گونه‌های خاصی از باکتری‌ها را با مهار رشد باکتری‌های دیگر تسهیل می‌کند. آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌توان به محیط اضافه کرد. نمونه‌هایی از محیط‌های کشت انتخابی MacConkey Agar و Tellurite Media هستند. محیط تلوریت رشد همه باکتری‌ها را در حفره گلو به‌جز باسیل دیفتری مهار می‌کند.

محیط افتراقی: از این محیط برای تمایز و جداسازی سلول‌ها در طول رشد استفاده می‌شود.

محیط کشت انتقالی: برای انتقال و جابجایی ذخایر موردنظر استفاده می‌شود و در آن رشد و تولیدمثل موجودات صورت نمی‌گیرد. از این محیط‌ها برای جلوگیری از خشک شدن نمونه‌ها و انتقال آسان‌تر آن‌ها به آزمایشگاه استفاده می‌شود.

محیط ذخیره‌سازی: این نوع محیط کشت برای نگهداری و نگهداری باکتری‌ها برای مدت طولانی استفاده می‌شود.

کروم آگار

محیط کروم آگار یکی از محیط‌های کشت است که برای جداسازی میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود. این ماده رنگی میانی به شناسایی کلنی‌ها بر اساس تغییر رنگ کمک می‌کند.

BD CHROMagar Orientation Medium یک محیط غیرانتخابی برای جداسازی، شناسایی مستقیم، تمایز و شمارش پاتوژن های دستگاه ادراری می باشد. این محیط کشت امکان شناسایی اشریشیا کلی و انتروکوکوس را بدون آزمایشات تأییدی فراهم می‌کند.

محیط کشت کروم آگار چیست؟

 1. آن‌ها برای جداسازی باکتری‌هایی که معمولاً در عفونت‌های دستگاه ادراری دخیل هستند استفاده می‌شود.
 2. جداسازی موجودات بر اساس کلنی‌های رنگی خاص.
 3. محیط کشت کروم آگار یک محیط تشخیصی-متمایز کننده برای شناسایی ارگانیسم‌های مختلف در مواد غذایی و نمونه‌های بالینی است.
 4. آگار پتانسیلی برای کمک به آزمایش مواد غذایی برای سالمونلا دارد.
 5. تشخیص کلستریدیوم پرفرنژنس، لیستریا مونوسیتوژنز، باسیلوس سرئوس و استافیلوکوکوس اورئوس با استفاده از برنامه های اضافی
 6. روش‌های تشخیص آنزیم در میکروبیولوژی آب و غذا با استفاده از محیط‌های کروموژنیک آروم کنید.

شرایط شیمیایی محیط کشت کروم آگار چیست؟

روش تشخیص باکتری در محیط کشت کروموژنیک بر اساس وجود آنزیم های باکتریایی خاص و تهیه سوبسترای است که توسط این آنزیم ها به محصول رنگی تبدیل می‌شود و پاسخ‌های سریع‌تر و دقیق‌تری به دست می‌آید.

کارایی کروم آگار

روش تشخیص باکتری در محیط های کشت کروموژنیک به دلیل عدم نیاز به استفاده از انواع محیط های کشت، امکان غنی سازی و جداسازی همزمان و واکنش سریع در صنایع را فراهم می کند و به دلیل جواب دهی سریع در خط تولید، مقرون به صرفه است.

 مزیت های کروم اگار

 1. در بیشتر موارد امکان تمایز کامل عوامل بیماری زا را فراهم می کند
 2. شناسایی نیمه کمی و کمی پاتوژن های دستگاه ادراری را فراهم می کند.
 3. نظارت بر رشد کلنی های مختلط را تسهیل می کند
 4. نرخ تشخیص بالاتر را فراهم می کند.
 5. coli شایع ترین علت عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) است که در 40 تا 70 درصد عفونت ها رخ می دهد. M Orientation کروم آگار دارای 99.3٪ ویژگی برای جهت E. coli است. بنابراین آزمایش تأیید نوع معمولاً ضروری نیست.
 6. قبل از استفاده در تاریکی نگهداری شود
 7. محیط آماده‌شده را می‌توان به مدت یک روز در دمای اتاق نگهداری کرد.
 8. محیط کروم را می‌توان تا 2 ماه در یخچال (2.8 درجه سانتی‌گراد) نگهداری کرد، در صورت تهیه مناسب، باید از نور و خشک شدن محافظت شود.

کارکردهای آگار

 • میکروبیولوژی

از این ماده برای تهیه محیط کشت استفاده می‌شود. علاوه بر آگار، مواد مغذی دیگری نیز در این محیط وجود دارد که به رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها کمک می‌کند. باکتری‌ها و قارچ‌ها را می‌توان پس از رشد زیر میکروسکوپ مشاهده کرد.

 • بررسی میزان تحرک

محیط‌های کشت حاوی آگارمانند ژل متخلخل هستند و می شود از آن برای اندازه‌گیری تحرک میکروارگانیسم‌ها استفاده کرد. تخلخل ژل متناسب با غلظت آگارز در محیط است.

بنابراین بر اساس آزمایش موردنظر، غلظت بهینه انتخاب می‌شود. یک‌راه اسان برای آزمایش تحرک میکروارگانیسم‌ها غوطه‌ور کردن نمونه‌ای از میکروارگانیسم در یک بلوک مواد مغذی آگار است.

در این حالت، سویه‌های متحرک قادر به حرکت و رشد آهسته در ژل هستند. حرکت این میکروارگانیسم‌ها در طول زمان دیده می‌شود، درحالی‌که سویه‌های بی‌حرکت تنها در همان‌جایی که نمونه اولیه معرفی‌شده رشد می‌کنند.

 • زیست گیاهی

در حوزه کشت بافت، آگار همراه با ترکیبی از مواد مغذی و ویتامین‌ها استفاده می‌شود و فرصتی را برای جوانه زدن در ظروف پتری دیش و در شرایط استریل فراهم می‌کند.

اجزای تشکیل‌دهنده محیط کشت کروم آگار

اجزای تشکیل‌دهنده محیط کشت کروم آگار

شرکت کارآمد طب

شرکت کارآمد طب به پشتوانه بیش از ربع قرن سابقه فعالیت درزمینهٔ واردات و توزیع فرآورده‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی در زمره یکی از باسابقه‌ترین و معتبرترین مراکز تأمین‌کننده فعال در این حوزه شناخته می‌شود. به اعتبار نمایندگی انحصاری چندین برند جهانی معتبر درزمینهٔ تولید فرآورده‌های آزمایشگاهی و گستردگی و تنوع کالاهای مورد عرضه، مورد اعتماد تعداد کثیری از مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور هست که به‌اختصار، به مواردی چند از نمایندگی‌های این شرکت اشاره می‌گردد

 1. نماینده انحصاری مواد شیمیایی آزمایشگاهی کارلو اربا Carlo Erba – فرانسه
 2. نماینده انحصاری محیط های کشت و محصولات میکروبیولوژی کروم آگار CHROMaga – فرانسه
 3. نماینده انحصاری محیط های کشت و محصولات میکروبیولوژی لیوفیلکم Liofilchem – ایتالیا
 4. نماینده انحصاری محیط های کیت های تشخیص پسماند سموم و آنتی بیوتیک در مواد غذایی NBGen چین
 5. وارد کننده مجاز مواد شیمیایی آزمایشگاهی و محصولات میکروبیولوژی مرک Merck – آلمان