کارلواربا

استونیتریل چیست؟ خرید، خواص و کاربردهای آن

استونیتریل

از کاربردهای استونیتریل می توان به ساخت داروها، عطرها، محصولات لاستیکی، آفت‌کش‌ها، پاک‌کننده‌های ناخن اکریلیک و باتری‌هااشاره کرد. میزان سمیت این ماده و علائم مسمومیت با این ماده نیز در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

تاریخچه استونیتریل

استونیتریل اولین بار در سال 1847 توسط شیمیدان فرانسوی ژان باپتیست دوما تهیه شد. این محصول عمدتاً به‌عنوان محصول جانبی فرآیند تولید اکریلونیتریل موجود است.

استونیتریل چیست؟

استونیتریل مایعی شفاف با فرمول شیمیایی CH3CN و بوی معطر است. این ساده‌ترین نیتریل آلی است. استونیتریل بانام‌های سیانومتان، اتیل نیتریل، اتاننیتریل، متان کربنیتریل و متیل سیانید نیز شناخته می‌شود. استامید همچنین می‌تواند در غیاب آب یا با هیدروژنه کردن مخلوطی از مونوکسید کربن و آمونیاک برای تشکیل استونیتریل تولید شود. بسیار محلول در آب است و می‌توان آن را با اتانول، اتر، استون، کلروفرم، تتراکلرید کربن و اتیلن کلرید تهیه کرد.

جهت اطلاع از قیمت‌ها و خرید فرم زیر را تکمیل نمایید.

"*" indicates required fields

روش تولید استونیتریل:

استونیتریل با خلوص بالا را می توان در دو مرحله از اسید استیک و آمونیاک به دست آورد. مرحله اول شامل خنثی‌سازی اسید استیک و آمونیاک برای تولید استات آمونیوم و مرحله دوم شامل مخلوط کردن محلول آبی استات آمونیوم و آمونیاک گازی بود. پس از گرم شدن و مخلوط کردن، وارد کوره بستر ثابت آلومینا می‌شود و درنهایت گاز مخلوط حاوی استونیتریل تولید می‌کند.

در مرحله سوم، استونیتریل با تصفیه مداوم گاز مخلوط به دست می آید. 70 تا 80 درصد وزنی اسید استیک به‌عنوان ماده خام در نظر گرفته می‌شود و محصول استونیتریل حاصل از مزایای تنوع کم و محتوای ناخالصی کم، خلوص بالا 99.9 درصد، فرآیند جداسازی ساده، جریان کم، مصرف انرژی کم، حدود 40 درصد فرآیند جانبی در یک محصول و هزینه پایین برخوردار است.

خواص استونیتریل

 •  وزن مولکولی آن ۴۱.۰۵۳ گرم
 •  تراکم این ماده شیمیایی ۰.۷۸۶ گرم در سانتی‌متر مکعب
 •  دارای نقطه ذوب ۴۶- تا ۴۴- درجه سانتی‌گراد
 •  نقطه‌جوش آن ۸۱.۳ تا ۸۲.۱ درجه سانتی‌گراد

استونیتریل چیست؟ خرید، خواص و کاربردهای آن

استفاده از استونیتریل:

استونیتریل در تولید ترکیبات دارویی، عطر، محصولات لاستیکی، آفت‌کش‌ها، پاک‌کننده‌های ناخن اکریلیک و باتری ها استفاده می‌شود.

از روغن‌های حیوانی و گیاهی برای استخراج اسیدهای چرب استفاده می‌شود. به‌عنوان یک حلال آلی در واحد HPLC استفاده می‌شود.

این ماده عمدتاً به‌عنوان محصول جانبی اکریلونیتریل تولید می شود این ماده به‌عنوان حلال آلیتیک قطبی در سنتز آلی و خالص‌سازی بوتادین استفاده می‌شود.

در آزمایشگاه به‌عنوان حلال با قطبیت متوسط، قابل اختلاط با آب و حلال‌های آلی مختلف استفاده می‌شود.

– این ماده همچنین می‌تواند به‌عنوان مولکول‌های فاز متحرک، که معمولاً در کروماتوگرافی ستونی استفاده می‌شود، کاربرد داشته باشد. این ترکیب را می‌توان در کروماتوگرافی فازمعکوس (RPC)، HPLC، UV و کاربردهای الکتروشیمیایی استفاده کرد.

درزمینهٔ پزشکی هسته‌ای از استونیتریل برای سنتز داروهای هسته ای (رادیومدیسین) مانند فلورودوکسی گلوکز پوزیترونیک (FDG) استفاده می شود. در طول سنتز FDH، تبخیر استونیتریل می‌تواند آب را از سیستم واکنش حذف کند.

این ماده یک نیتریل آلیفاتیک و یک ترکیب آلی فرار و بی رنگ است که طیف گسترده‌ای از ترکیبات قطبی و غیر قطبی را در خود حل می‌کند.

استونیتریل در سنتز ترکیبات آلی و خالص سازی بوتادین استفاده می‌شود. علاوه بر این، به دلیل دارا بودن ثابت دی‌الکتریک نسبتاً بالا و توانایی در حل الکترولیت‌ها، این ماده به‌طور گسترده در ساخت باتری استفاده می‌شود. در صنعت نیز به‌عنوان حلال برای ساخت داروها و فیلم‌های عکاسی استفاده می‌شود.

استونیتریل به دلیل انتقال نوری مناسب در منطقه با طول‌موج کوتاه UV، ویسکوزیته کم و واکنش شیمیایی کم. به‌عنوان فاز متحرک در کروماتوگرافی HPLC و LC-MS استفاده می‌شود.

سمیت استونیتریل

استونیتریل مایعی بی‌رنگ و سمی با بوی اثیری و طعمی تند و سوزاننده است. این ماده بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث عوارض جدی سلامتی و مرگ شود.

اطلاعاتی در مورد اثرات سرطان‌زایی آن بر انسان در دسترس نیست. آژانس حفاظت از محیط‌زیست آن را در گروه D طبقه‌بندی کرده است و به‌عنوان سرطان‌زا برای انسان طبقه‌بندی نمی‌شود. هیچ داده‌ای در مورد سرطان‌زایی استونیتریل در انسان مشاهده نشده است.

مسمومیت با استونیتریل در انسان از طریق استنشاق، بلع یا جذب پوستی اتفاق می‌افتد و علائمی که معمولاً ساعاتی بعد ظاهر می‌شوند شامل تنگی نفس، کندی نبض، تهوع و استفراغ می‌باشد. در موارد شدید، تشنج و کما ممکن است رخ دهد و به دنبال آن مرگ در اثر نارسایی تنفسی رخ دهد. روش معمول درمان (مثل مسمومیت با سیانید) استفاده از اکسیژن، نیترات سدیم و تیوسولفات سدیم است.

متابولیسم نسبتاً آهسته استونیتریل به هیدروژن سیانید باعث می شود که بیشتر سیانید تولیدشده با تبدیل به تیوسیانات در بدن سم‌زدایی شود. همچنین، قبل از متابولیسم، بیشتر استونیتریل بدون تغییر در تنفس و ادرار دفع می‌شود.

نکات ایمنی و بهداشتی

 • این ترکیب از طریق جذب پوست سمی است.
 • بسیار قابل اشتعال است و در صورت آتش‌سوزی دود یا گازهای سمی منتشر می‌کند.
 • بخار هوا یا مخلوط سیانومتان انفجاری هستند.
 • ممکن است در تماس با اکسیژن قوی منفجر شود.
 • ممکن است در اثر افزایش فشار در اثر گرما منفجر شود.
 • قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض این ماده شیمیایی می‌تواند باعث اگزمای پوستی، هذیان، فلج، خارش، گیجی و تشنج شود.
 • چرا استونیتریل حلال خوبی است؟
 • این ماده ازنظر حلالیت کاملاً یک حلال قطبی است و با الکل قابل‌مقایسه است.

مانند الکل، اهداکننده پیوند هیدروژنی نیست، بلکه یک گیرنده پیوند هیدروژنی قوی است. نیتروژن موجود در استونیتریل کاملاً اساسی است، اما از این نظر می‌تواند بسیار هسته‌ای باشد، کاملاً شبیه پیریدین.

استونیتریل چیست؟ خرید، خواص و کاربردهای آن

آیا استون و استونیتریل یکی هستند؟

تمام C2H3N و استون ترکیبات آلی با ساختار شیمیایی و خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت هستند. استونیتریل یک ترکیب نیتریل است و استون یک کتون است، تفاوت اصلی بین استونیتریل و استون.

برای خرید استونیتریل این محصول آزمایشگاهی می‌توانید همین‌الان به‌صورت آنلاین سفارش از سایت کارآمد طب اقدام نمایید دهید و محصول موردنیاز خود را در کمترین زمان ممکن تهیه کنید.

معرفی شرکت کارآمد طب

شرکت کارآمد طب به پشتوانه بیش از ربع قرن سابقه فعالیت درزمینهٔ واردات و توزیع فرآورده‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی در زمره یکی از باسابقه‌ترین و معتبرترین مراکز تأمین‌کننده فعال در این حوزه شناخته می‌شود. به اعتبار نمایندگی انحصاری چندین برند جهانی معتبر درزمینهٔ تولید فرآورده‌های آزمایشگاهی و گستردگی و تنوع کالاهای مورد عرضه، مورد اعتماد تعداد کثیری از مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور می‌باشد که به‌اختصار، به مواردی چند از نمایندگی‌های این شرکت اشاره می‌گردد

نماینده انحصاری مواد شیمیایی آزمایشگاهی کارلو اربا Carlo Erba – فرانسه

نماینده انحصاری محیط های کشت و محصولات میکروبیولوژی کروم آگار CHROMaga – فرانسه

نماینده انحصاری محیط های کشت و محصولات میکروبیولوژی لیوفیلکم Liofilchem – ایتالیا

نماینده انحصاری محیط های کیت های تشخیص پسماند سموم و آنتی بیوتیک در مواد غذایی NBGen چین

وارد کننده مجاز مواد شیمیایی آزمایشگاهی و محصولات میکروبیولوژی مرک Merck – آلمان

6 فکر در مورد “ استونیتریل چیست؟ خرید، خواص و کاربردهای آن

 1. فاطیما مرتضوی گفت:

  استونیتریل چیست و کجا استفاده می‌شود؟

  1. استونیتریل یک ماده شیمیایی است که به عنوان یک مونومر استفاده می‌شود و به وسیله پلیمریزاسیون به پلی‌استایرن تبدیل می‌شود. این ترکیب شیمیایی به عنوان ماده اولیه در تولید محصولات مختلفی مانند لاستیک‌ها، رزین‌ها، پلاستیک‌ها و مواد شیمیایی قابل استفاده است. همچنین، استونیتریل در تولید مواد ضد عفونی‌کننده و دارویی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 2. شهاب‌الدین گفت:

  استونیتریل چه کاربردی دارد؟

  1. استونیتریل یک ماده شیمیایی است که به عنوان مونومر در فرآیند تولید پلی‌استایرن استفاده می‌شود. پلی‌استایرن، یکی از پلاستیک‌های پرکاربرد و سخت است که در تولید محصولات مختلف مانند ظروف غذایی، لوازم آرایشی، اسباب‌بازی و قطعات خودرو استفاده می‌شود. استونیتریل به عنوان یک ماده اولیه مهم در صنعت پلیمریزاسیون (تولید پلیمر) استفاده می‌شود و نقش مهمی در تولید محصولات پلاستیکی با کیفیت بالا دارد. همچنین، استونیتریل نیز به عنوان یک ماده اولیه در تولید محصولات شیمیایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 3. محمد سلطانی گفت:

  استونیتریل به چه صورت در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

  1. استونیتریل به عنوان یک ماده شیمیایی با کاربردهای متنوع در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این ماده به عنوان مونومر در تولید پلی‌استایرن (پلاستیک مقاوم) مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، استونیتریل در تولید مواد شیمیایی مختلف، محلول‌ها، کیت‌های آزمایشگاهی، و مواد ضدعفونی‌کننده نیز کاربرد دارد. در صنعت داروسازی، این ترکیب به عنوان ماده اولیه در تولید داروها و محصولات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، استونیتریل در تولید لاستیک‌ها و محصولات مختلف پلاستیکی نیز به کار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *