کارلواربا

قرص کجلدال چیست و چه کاربردی دارد؟

قرص کجلدال چیست و چه کاربردی دارد؟

در اینجا اطلاعاتی سودمند و تخصصی در مورد استفاده از قرص کجلدال به منظور انجام آزمایشات تحلیلی ارائه می کنیم.

قرص کجلدال چیست و چه کاربردی دارد؟

قرص کجلدال که بیشتر آن را به عنوان قرص روش کجلدال می شناسند، یک ماده شیمیایی برای کاربرد در روشی تحلیلی است که توسط شیمیدان دانمارکی Johan Kjeldahl، مدیر سابق آزمایشگاه Carlsberg کشف  شده است. این قرص امکان تعیین نیتروژن و پروتئین در مواد آلی و معدنی را با سطوح بالایی از دقت و تکرارپذیری فراهم می کند.

کمی سازی محتوای نیتروژن توسط قرص کجلدال به فرد آنالیز کننده اجازه می دهد تا موارد زیر را تعیین کند:

 • کل پروتئین های موجود در یک ماده
 • محتوای پروتئین یک مخلوط
 • محتوای پروتئین در طول جداسازی و خالص سازی
 • وجود و مقدار نیتروژن غیر پروتئینی
 • ترکیب اسیدهای آمینه
 • ارزش غذایی یک پروتئین

قرص کجلدال چیست و چه کاربردی دارد؟

این روش امروزه به دلیل کاربرد ساده آن بسیار فراگیر شده است و علاوه بر آماده سازی نمونه استفاده از آن شامل سه مرحله اصلی به شرح زیر می باشد:

 • هضم (یا کانی سازی)
 • تقطیر
 • تیتراسیون (تعیین کمی آمونیاک تولید شده)

در حقیقت استفاده از قرص کجلدال یا روش کجلدال شامل یک روش کانی سازی کاتالیزوری مواد آلی در مخلوط جوشان اسید سولفوریک و نمک سولفات است. در طی فرآیند، نیتروژن متصل به مولکول آلی به سولفات آمونیوم تبدیل می شود. در ادامه قلیایی شدن محلول هضم شده، آمونیاک آزاد می کند که از طریق تقطیر با بخار، جدا شده و جمع آوری می شود تا با تیتراسیون به صورت کمی تعیین شود.

مراحل استفاده از قرص کجلدال یا روش کجلدال

 • آماده سازی نمونه

استفاده از قرص کجلدال برای آنالیز انواع نمونه های جامد، نیمه جامد و مایع ایده آل است. قبل از هر چیز، توصیه می شود نمونه را آسیاب یا مخلوط کنید تا یک مدل همگن به دست آید. پس از آماده شدن نمونه، باید آن را در یک لوله شیشه ای قرار داد و کاتالیزور و اسید سولفوریک را اضافه کرد.

 • هضم یا کانی سازی قرص کجلدال

در مرحله هضم یا کانی سازی مواد حاوی نیتروژن آلی به نمونه ای حاوی نیتروژن معدنی (نمک سولفات آمونیوم) تبدیل می شوند. کانی سازی نمونه در دمای بالا توسط مخلوطی متشکل از اسید سولفوریک غلیظ 96 تا 98 درصد و با بهره گیری از خواص کم آبی، هیدرولیز و اکسیداسیون آن انجام می شود. اکسیداسیون روی نمونه باعث آزاد شدن CO2 و آمونیاک گوگرد (سولفات آمونیوم) می شود.

افزودن یک کاتالیزور مناسب همراه با دمای بالا، بر سرعت و کارایی کانی‌سازی در آنالیز کجلدال تأثیر می‌گذارد. اگر در طول فرآیند مشکلی رخ دهد و یا اگر آماده سازی نمونه به درستی انجام نشده باشد، ممکن است متوجه وجود باقی مانده کربن (به رنگ قهوه ای یا سیاه) در مخلوط هضم شده و روی دیواره لوله ها شوید.

در حین کانی سازی قرص کجلدال به دلیل استفاده از اسید سولفوریک بخارهای بسیار خورنده و خطرناکی تولید می شود. بنابراین لازم است در مورد ایمن سازی محیط کار و اپراتورها و اطمینان از کاهش کامل بخارهای تولید شده در حین کانی سازی بیندیشید.

قرص کجلدال چیست و چه کاربردی دارد؟

تقطیر با بخار و بازیابی آمونیاک

فرآیند تقطیر، نیتروژن را از سولفات آمونیوم (جامد) به آمونیاک (گاز) تبدیل می کند. سپس سولفات آمونیوم موجود در نمونه هضم شده به گاز آمونیاک تبدیل شده و تحت حرارت تقطیر می شود. در این مرحله، آب مقطر دیونیزه شده به لوله آزمایش حاوی نمونه هضم شده اضافه می شود تا آن را رقیق کند. این امر تشخیص تمام آمونیاک را آسان تر می کند.

سپس نیتروژن از مخلوط هضم شده از طریق تقطیر با بخار جدا می شود تا آمونیاک از محلول قلیایی استخراج شود. pH مخلوط هضم شده با استفاده از هیدروکسید سدیم (35%) برای تبدیل NH4+ (به شکل جامد) به NH3 (گاز) افزایش می یابد که با تیتراسیون مشخص می گردد.

تیتراسیون

در این مرحله، مقدار آمونیاک موجود در محلول دریافت کننده اندازه گیری می شود.

کاربردهای آنالیز تحلیلی قرص کجلدال

تجزیه و تحلیل نمونه ها با استفاده از قرص کجلدال می تواند در بسیاری از زمینه ها استفاده شود، از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • غذا و نوشیدنی
 • خوراک
 • کشاورزی
 • محیط زیست
 • داروسازی و علوم زیستی
 • شیمی و پتروشیمی
 • لوازم آرایشی
 • آکادمی و ارگان های عمومی

روش آنالیز با قرص کجلدال روشی همه کاره و کارآمد

تجزیه و تحلیل نمونه ها با استفاده از قرص کجلدال بسیار متنوع است، زیرا برای طیف بسیار گسترده ای از نمونه ها از مواد غذایی و خوراک (غلات، گوشت، ماهی، شیر، محصولات لبنی، میوه، سبزیجات)، نوشیدنی ها، نمونه های محیطی (خاک، کود، آب، فاضلاب، لجن)، صنایع شیمیایی و دارویی و همچنین در صنعت کاغذ، نساجی، لاستیک، پلاستیک و پلیمرها مورد استفاده می باشد.

قرص کجلدال چیست و چه کاربردی دارد؟

نیتروژن کل Kjeldahl (TKN) در تجزیه و تحلیل های زیست محیطی

نیتروژن کل کجلدال (TKN) مجموع نیتروژن آلی، آمونیاک (NH3) و آمونیوم (NH4+) در تجزیه و تحلیل شیمیایی خاک، آب و فاضلاب است. برای محاسبه نیتروژن کل (TN)، غلظت نیترات و نیتریت تعیین شده و به نیتروژن کل Kjeldahl اضافه می شود. امروزه نیتروژن کل Kjeldahl یک پارامتر مورد نیاز برای تشخیص نظارتی در بسیاری از تصفیه خانه های آب محسوب می شود.

TKN و پروتئین ها

نیتروژن کل Kjeldahl به عنوان جایگزین پروتئین در نمونه های غذایی استفاده می شود. تبدیل TKN به پروتئین به نوع پروتئین موجود در نمونه و اینکه چه بخشی از پروتئین از اسیدهای آمینه نیتروژنی تشکیل شده است بستگی دارد. با این حال، دامنه فاکتورهای تبدیل نسبتاً محدود است. فاکتورهای تبدیلی که به عنوان فاکتور N شناخته می شوند، برای غذاها از 6.38 برای محصولات لبنی و 6.25 برای گوشت، تخم مرغ و ذرت تا 5.70 برای آرد گندم و 5.46 برای بادام زمینی متغیر است.

راز تعیین صحیح TKN در استفاده از قرص کجلدال

در بیشتر موارد، کلید موفقیت تجزیه و تحلیل صحیح Kjeldahl می تواند مرحله آماده سازی نمونه (قبل از مرحله هضم) باشد. این روش ممکن است سریعترین روش برای استفاده نباشد، اما به دلیل قابلیت اطمینان بالا، در صورت انجام صحیح (و رعایت استانداردها) همیشه نتایج رضایت بخشی را به همراه خواهد داشت.

کارآمد طب

قیمت قرص کجلدال

قیمت قرص کجلدال در برندهای مختلف آن متفاوت است. آزمایشگاه های تحقیقاتی، آزمایشگاه های تحلیلی و سایر مراکز علمی و پژوهشی از جمله خریداران این محصول هستند. آنها خواهان خرید محصولی با کیفیت برتر و با قیمت مناسب می باشند. برای ان منظور بهتر است به دنبال مراکز عرضه کننده معتبر مواد شیمیایی باشید. خرید به قیمت مناسب به خصوص برای خریداران عمده اهمیت بسیار زیادی دارد. انواع مواد شیمیایی با توجه به درصد خلوص شان در گریدهای مختلف عرضه می شوند.

"*" indicates required fields

خرید قرص کجلدال

خرید قرص کجلدرال را می توانید از مجموعه کارآمد طب به عنوان یکی از برترین مراکز ارائه کننده مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی به صورت تضمینی انجام دهید. ما این محصول را با برند مطرح کارلواربا به خریداران عرضه می کنیم. علاوه بر ثبت سفارش خرید می توانید برای دریافت پاسخ پرسش های خود پیش از خرید نیز با کارشناسان کادر پشتیبانی ما تماس بگیرید. خرید ایمن و تضمین شده مواد شیمیایی چون قرص کجلدرال برای پژوهشگران اهمیت ویژه ای دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *