کارلواربا

فهلینگ A جهت تشخیص قندهای کاهنده

فهلینگ A جهت تشخیص قندهای کاهنده

فهلینگ A محلول شناساگر قدرتمندی برای تشخیص قندهای کاهنده از قندهای غیر کاهنده است و در علومی چون شیمی، زیست شناسی و … به کار می رود.

فهلینگ A جهت تشخیص قندهای کاهنده

فهلینگ A معرف یا شناساگری است که به شما امکان می‌دهد وجود آلدئیدها را آزمایش کنید. این معرف همچنین امکان تشخیص قندهای کاهنده از قندهای غیرکاهنده را برای شما فراهم می کند. قندهای کاهنده آنهایی هستند که دارای گروه آلدئید یا کتون آزاد می باشند. در حضور یک اکسیدان، گروه آلدئیدی آلدوزها به شکل غیر حلقوی، در حالت تعادل با شکل حلقوی، با تشکیل اسیدهای کربوکسیلیک به نام اسیدهای آلدونیک اکسید می شوند (به عنوان یک عامل کاهنده عمل می کند).

در این روش، عامل اکسید کننده، معرف فهلینگ است که از دو محلول آبی به نام­های فهلینگ A و فهلینگ B تشکیل می­شود.

محلول فهلینگ A از سولفات مس آبی (II) تشکیل شده است. در حالی که  محلول فهلینگ B از محلول قلیایی NaOH حاوی سدیم تارتارات پتاسیم [KNa (C4H4O2)]  تشکیل می شود که بی رنگ می باشد. این دو محلول باید جداگانه و در حجم مساوی با هم مخلوط شوند.

فهلینگ A جهت تشخیص قندهای کاهنده

دستورالعمل های ایمنی در مورد کار با معرف فهلینگ:

 • معرف فهلینگ B خورنده است و باید با دستکش و عینک محافظ با آن کار کرد.
 • فهلینگ شناساگری است که ممکن است برای محیط زیست سمی باشد و بنابراین نباید در سینک ریخته شود.

آنچه برای آزمایش تشخیصی با استفاده از فهلینگ A لازم دارید.

چیزی که برای تشخیص قندهای کاهنده با استفاده از معرف فهلینگ A و B لازم دارید شامل موارد زیر می شود:

 • ساکارز
 • گلوکز
 • لاکتوز (یا شیر)
 • معرف های فهلینگ A و B
 • آب مقطر
 • اسید سیتریک
 • آب لوله کشی
 • نگهدارنده لوله آزمایش و لوله آزمایش بلند
 • انبر لوله آزمایش چوبی
 • پیپت در انواع حجم
 • دیسک حرارتی
 • بشر 250 میلی لیتری
 • کاردک
 • عینک و دستکش ایمنی

فهلینگ A جهت تشخیص قندهای کاهنده

انجام آزمایش تشخیص قندهای کاهنده با استفاده از معرف فهلینگ A

انجام آزمایش تشخیص قندهای کاهنده با استفاده از معرف فهلینگ A و B چگونه انجام می شود؟ ابتدا یک نوک کاردک گلوکز به لوله آزمایش A، یک نوک کاردک ساکارز به لوله آزمایش B، یک نوک کاردک از ساکارز به اضافه یک نوک کاردک پودر اسید سیتریک به لوله آزمایش C و 1 میلی لیتر شیر در لوله آزمایش D اضافه کنید.

در این مرحله، 2 میلی لیتر آب مقطر را به تمام لوله های آزمایش (1 میلی لیتر در لوله آزمایش شیر) بیفزایید. محلول ها را تکان دهید تا به طور کامل مخلوط شوند. در ضمن یک بشر نیمه پر با آب لوله کشی را روی اجاق برقی یا دیسک حرارتی قرار دهید. هنگامی که آب به جوش آمد، صفحه را خاموش کرده و لوله آزمایش C دارای ساکارز و اسید سیتریک را داخل آن بگذارید.

به مدت 2-3 دقیقه منتظر بمانید تا محلول در داخل بن ماری که ایجاد کرده اید بماند. پس از گذشت این مدت زمان، لوله آزمایش C را از حمام آب خارج کنید. حال آن را به همراه سایر لوله های آزمایش در ظرف نگهدارنده لوله آزمایش قرار دهید. در این مرحله 1 میلی لیتر فهلینگ A و 1 میلی لیتر فهلینگ B را به تمام لوله های آزمایش اضافه کنید. لوله ها را به مدت چند دقیقه در بشر دارای آب داغ غوطه ور کنید.

در نهایت با انبر چوبی تمام نمونه ها را از آب داغ بیرون آورده و در جا لوله آزمایش قرار دهید تا نتیجه آزمایش بهتر مشاهده شود. در این روش، نتیجه مثبت آزمایش با یک رسوب اکسید مس نشان داده می شود که ممکن است رنگ های مختلفی را نشان دهد.

تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری آزمایش تشخیص قندهای کاهنده با معرف فهلینگ

جهت تجزیه و تحلیل نتیجه آزمایش تشخیص قندهای کاهنده با معرف فهلینگ می توان پرسش هایی به شرح زیر را مطرح کرد:

 • بر اساس شواهد جمع آوری شده، کدام یک از قندهای مورد تجزیه و تحلیل کاهش دهنده و کدام غیر احیاکننده هستند؟
 • اثر عملیات حرارتی با اسید سیتریک بر محلول ساکارز در لوله آزمایش C چه می تواند باشد؟
 • شدت رنگ به دست آمده در لوله آزمایش C به چه چیزی می تواند بستگی داشته باشد؟
 • با تغییر دمای لوله آزمایش با محلول ساکارز و اسید سیتریک قبل از افزودن معرف های Fehling یا با تغییر pH محلول، پیش بینی کنید که چه اتفاقی می افتد؟

در لوله های آزمایش چه اتفاقی افتاد؟

گلوکز نتیجه مثبت می دهد، پس در آزمایش با معرف فهلینگ A و B یک قند کاهنده است. چرا که در شکل زنجیره باز خود دارای یک گروه آلدئیدی است که قادر به اکسیداسیون می باشد. به همین دلیل است که از این واکنش می توان برای آزمایش وجود آلدئیدها نیز استفاده کرد.

فهلینگ A جهت تشخیص قندهای کاهنده

اما ساکارز نتیجه منفی می دهد (قند کاهنده نیست). چرا که در آن زنجیره ها به دلیل پیوند گلیکوزیدی بین اتم های کربن آنومریک گلوکز و فروکتوز نمی توانند باز شوند.

نمونه سوم حاوی ساکارز و اسید سیتریک نتیجه مثبت می دهد زیرا پیوند گلیکوزیدی بین گلوکز و فروکتوز در اثر هیدرولیز اسید داغ (با اسید سیتریک) شکسته شده و منجر به تشکیل دو مونوساکارید تشکیل‌دهنده می شود که به تست با شناساگر فهلینگ پاسخ مثبت داده اند.

شدت رنگ نارنجی مایل به قرمز نشان دهنده مقدار قندهای احیا کننده ای است که در طی واکنش هیدرولیز تولید شده اند.

از این واکنش برای تولید چیزی که معمولاً قند معکوس نامیده می شود، استفاده می گردد. یعنی ساکارز به طور جزئی یا کامل به گلوکز و فروکتوز تبدیل می شود. در سطح صنعتی، از آنزیمی به نام  اینورتاز استفاده می شود که واکنش را کاتالیز می کند.

این عامل شربتی تولید می کند که حاوی مقدار مساوی گلوکز و فروکتوز است و بسته به نوع محصول، می تواند حاوی ساکارز فرآوری نشده نیز باشد. اصطلاح “معکوس” به رفتار متفاوتی اشاره دارد که نور پلاریزه هنگام عبور از محلول ساکارز یا قند معکوس از خود نشان می دهد.

کارآمد طب

قیمت فهلینگ A

قیمت فهلینگ A و B به عنوان شناساگرهایی که برای تشخیص قندهای کاهنده به کار می روند بستگی به برند تولید کننده آنها دارد. برندهای معتبر هر چند که محصولات خود را با قیمت بالاتری عرضه می کنند، اما می توان به کیفیت و اصالت محصولات آنها اطمینان کرد. انواع مواد شیمیایی از جمله شناساگرها در آزمایشگاه های تحقیقاتی و آموزشی رشته های شیمی، زیست شناسی، بیو، نانو و … مصرف می شوند.

پژوهشگران این علوم همواره به دنبال تهیه محصولات اورجینالی هستند که دقیق ترین نتایج را به آنها ارائه دهد. ما در مجموعه کارآمد طب به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین مرکز ارائه دهنده مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی محصولات خود را با تضمین کیفیت و قیمت به خریداران ارائه می کنیم.

خرید فهلینگ A

برای خرید فهلینگ A و B در برندهای مطرحی چون کارلواربا می توانید به خدمات مجموعه ما اطمینان کنید. برای استعلام قیمت و ثبت سفارش خرید می توانید با کارشناسان کادر پشتیبانی ما تماس بگیرید. قیمت این نوع شناساگر و سایر انواع مواد شیمیایی تحت تاثیر نوسانات بازار در حال تغییر هستند. از این رو استعلام قیمت آنها را بهتر است درست قبل از خرید انجام دهید.

"*" indicates required fields

ثبت سفارش آنلاین یا تلفنی می تواند مزایای زیادی نسبت به خرید به صورت حضوری داشته باشد. با خرید اینترنتی (البته از وب سایت های معتبر) شما می توانید در مدت زمان کوتاهی و تنها با چند کلیک خرید خود را انجام دهید. در حالی که در مورد خرید به صورت حضوری زمان، هزینه و انرژی زیادی از دست خواهید داد. کارشناسان مجموعه ما علاوه بر ثبت سفارشات خرید انواع مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی، به پرسش­های کاربران پیش از خرید نیز پاسخ می­دهند. ارائه خدمات تخصصی در این مورد می تواند راهنمای خوبی برای داشتن خریدی ایمن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *